Oświetlenie

Tematem opracowania było oświetlenie obiektu ważnego, reprezentatywnego dla miasta lub danej firmy, który przez swoją funkcji i/lub dzięki prezentowanej architekturze jest rozpoznawalny w przestrzeni. Wybór padł na nowy budynek Energetyki, gdzie projektanci zaskakują nas bryłą i użytymi ciekawymi materiałami, mimo niskiego budżetu. Niestety obecnie oświetlenie tego budynku powoduje oślepianie ludzi, przechodzących obok niego i daje mylne odczucie co do ułożenia całego założenia.
Energetyka Poznańska ENEA w 2003 postawiła nowy obiekt, jako pierwszy z planowanych w dalszej rozbudowie. Całość założenia powstała w industrialnym otoczeniu z lat siedemdziesiątych. Przestrzenna rama w części frontowej obiektu podwyższa go optycznie i maskuje urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. Wnętrze organizują czytelne ciągi komunikacyjne i otwarta klatka schodowa.
W projekcie czytelnie została podkreślona elewacja wejściowa z podkreśleniem podziałów okien i zmieniającego się materiału. Zwróciłam uwagę na charakterystyczne dla tej bryły wykusze oraz optyczne podniesienie budynku, który w nocy wydaje się zamknięty w ramie.